|   English VUmc   |   Home VUmc   |   Intranet VUmc   |   GGZ inGeest   |   Route en contact VUmc   |  Lees voor
a  |  a  |  a

Zoeken

 
Betrokken en zorgvuldig - Kennis maakt ons beter visual

Cognitie en breinadaptatie in MS

Omschrijving project

Problemen met cognitie (in het bijzonder geheugen, aandacht en concentratie) komen voor bij 50-60% van de mensen met MS. Deze problemen worden door MS-patiënten als ernstig ervaren en hebben vaak een grote invloed op het dagelijks functioneren. 

In dit onderzoek wordt gekeken in hoeverre de hersenen zich kunnen aanpassen om cognitieve problemen te voorkomen of te vertragen. Dit aanpassingsvermogen van de hersenen kan worden gemeten met functionele MRI (fMRI). Hierbij worden gebieden in de hersenen die tegelijkertijd actief zijn - netwerken - gemeten. Bij veranderingen van deze netwerken wordt er over breinadaptatie gesproken. Mogelijk heeft MS-medicatie een stimulerende werking op breinadaptatie. We onderzoeken het effect van verschillende MS-medicaties op breinadaptatie.

Wie kan meedoen

1. Mensen met Relapsing-Remitting MS zonder andere neurologische en/of psychiatrische ziekte die in staat zijn MRI scans te ondergaan en die MS-medicatie gebruiken: IFN-bèta (Avonex, Betaferon of Rebif) of glatirameer (Copaxone);
2. mensen met Relapsing-Remitting MS zonder andere neurologische en/of psychiatrische ziekte die in staat zijn MRI scans te ondergaan en die geen MS-medicatie gebruiken;
3. gezonde proefpersonen tussen de 20 en 40 jaar, zonder neurologische en/of psychiatrische aandoeningen.

Wat houdt deelname in

Het onderzoek duurt achttien maanden. Op vier verschillende tijdspunten (0, 6, 12 en 18 maanden) zal er een fMRI-scan gemaakt worden (60 minuten) en wordt een neuropsychologisch onderzoek afgenomen om cognitieve functies te bepalen (60 minuten). Bij MS-patiënten wordt ook gekeken of er beperkingen bestaan ten gevolge van de MS (30 minuten). Er wordt bij dit onderzoek geen gebruik gemaakt van contrastmiddelen, een infuus is dus niet nodig.

Interesse?

Wanneer u interesse heeft om deel te nemen aan deze studie kunt u contact opnemen via grijzestofencognitie@vumc.nl.

Afdeling

Radiologie en Neurologie

Looptijd

2009 - 2013

Contact

Oliver Wiebenga, telefoonnummer 020 - 444 33 55

Sponsoring

Investigator initiated trial, subsidie door Biogen

 

Copyright VU medisch centrum 2012 Privacy | Disclaimer | Copyright | Webredactie