Osteoporose (= botontkalking) is een veel voorkomende aandoening van het bot, die gekenmerkt wordt door vermindering van de botmassa en verslechtering van de kwaliteit van het bot, waardoor de kans op botbreuken toeneemt.
Osteoporose komt vooral vaak voor bij oudere vrouwen: bij naar schatting 40% van de 50-plussers treedt een botbreuk op, meestal na een val. Bij mannen en jongeren kan osteoporose echter ook voorkomen. Dit hangt dan meestal samen met een onderliggende ziekte ('secundaire osteoporose') en/of gebruik van medicijnen (bijvoorbeeld prednison). Binnen de reumatologie komt secundaire osteoporose vaak voor, bijvoorbeeld bij reumatoïde artritis, SLE, ziekte van Bechterew, etc.
VU medisch centrum heeft binnen de afdeling reumatologie een speciale polikliniek osteoporose.
Eerste bezoek
Bij het eerste bezoek zal de arts u vragen naar eventuele risicofactoren voor osteoporose, bijvoorbeeld of u eerder een botbreuk heeft gehad, of er botbreuken in uw familie zijn, of u het afgelopen jaar gevallen bent, hoeveel calcium u met de voeding gebruikt in de vorm van melk/yoghurt en kaasproducten.
Daarna vindt lichamelijk onderzoek plaats, waaronder een lengte-meting: wat hierbij zou helpen, is als u zich herinnert welke lengte u had op 18-jarige leeftijd. Ook zal uw spierkracht en evenwicht worden onderzocht om het valrisico in te schatten.
Vervolgens vindt een meting van de botmineraaldichtheid (=BMD) met een scan plaats (op de afdeling radiologie), waarbij in het VUmc niet alleen de hoeveelheid bot in de lendewervels en de heup wordt bepaald (BMD), maar tegelijkertijd ook de wervelhoogten. Dit heeft als voordeel dat slechts één bezoek aan de afdeling radiologie nodig is, en tevens dat de hoeveelheid röntgenstraling waaraan u wordt blootgesteld, lager is. Het bepalen van wervelhoogten is een belangrijk onderzoek, omdat wervelinzakkingen een uiting van osteoporose kunnen zijn.
Tenslotte vindt er een bloedonderzoek plaats. Soms zal de arts u vragen om dit nuchter te laten doen.
Tweede bezoek
Bij het tweede bezoek komt u voor de uitslagen:
a) indien uw botdichtheid normaal of licht verlaagd is, krijgt u " life style adviezen", bestaande uit adviezen met betrekking tot voldoende calciuminname met de voeding, lichaamsbeweging en adviezen over valpreventie, en uitleg over het belang van blootstelling aan zonlicht. U wordt terugverwezen naar de huisarts.
b) indien uw botdichtheid verlaagd is en/of er wervelinzakkingen zijn, is er sprake van osteoporose, en krijgt u het advies om naast de life-style adviezen anti-osteoporosemedicijnen te nemen: ook kunt u bij ons onder controle blijven.
Voor het maken van een afspraak , kunt u bellen met de polikliniek reumatologie, telefoonnummer 020 - 444 1122.
De secretaresse zal dan een afspraak voor u maken op de osteoporose-polikliniek van de afdeling reumatologie, die elke dinsdagochtend en donderdagochtend plaats vindt. Hierbij is het heel belangrijk, dat u duidelijk aangeeft dat u voor het osteoporosespreekuur van de polikliniek reumatologie komt en niet voor het gewone reuma-spreekuur.