Scholing over bloeddruk van kinderen met overgewicht belangrijk

Gepubliceerd op: Tue Apr 19 14:16:00 CEST 2016

Om te bevorderen dat JGZ-professionals bloeddruk meten bij kinderen met overgewicht, is het belangrijk hen te scholen over de achtergrond van hypertensie en het gebruik van de bloeddrukmeter. Dit blijkt uit onderzoek naar knelpunten en succesfactoren bij het meten van de bloeddruk bij kinderen met overgewicht of obesitas. Hierover schreven VUmc onderzoekers en jeugdartsen een artikel, verschenen in tijdschrift JGZ in de editie van april. 

Hypertensie komt vaker voor bij kinderen met overgewicht en obesitas dan bij kinderen met normaal gewicht. Het kan op latere leeftijd leiden tot hart- en vaatziekten en nierschade. In de JGZ-richtlijn overgewicht wordt bloeddruk meten bij kinderen vanaf 5 jaar met overgewicht of obesitas dan ook aanbevolen, zodat bij eventuele hypertensie maatregelen genomen kunnen worden.

Aleid Wirix (VUmc Sociale Geneeskunde, Jeugd en Gezondheid) onderzocht via vragenlijsten de knelpunten en ervaringen van JGZ-professionals bij bloeddruk meten bij kinderen met overgewicht. Vier JGZ-organisaties deden mee: GGD Amsterdam, GGD Gelderland, GGD Kennemerland en Rivas zorggroep.  

JGZ-professionals vonden bloeddruk meten zinvol, omdat ouders meer gemotiveerd zijn om iets aan het overgewicht van hun kind te doen als blijkt dat de bloeddruk te hoog is. Daarnaast zien ze het als  preventie, dat past in de JGZ. Als knelpunten ervaarden ze gebrek aan tijd en kennis. Zo hadden sommigen moeite met het gebruik van de bloeddrukmeter, vooral verpleegkundigen en doktersassistenten. Anderen misten achtergrondinformatie over hypertensie om ouders goed te kunnen informeren. 

Scholing van JGZ-professionals over de achtergrond van hypertensie en het gebruik van de bloeddrukmeter is dus nodig. Ook oplossingen voor het tijdgebrek om de bloeddruk te meten zijn belangrijk.

bron: Origineel

Gepubliceerd op: Tue Apr 19 14:16:00 CEST 2016